מה הזמן מטקטק לי

לא יודע אם שמתם לב, אבל לפעמים הווייז מציע לך לשוחח עם אנשים שנוסעים במסלול שלך. בי נשבעתי: יש ביישומון אופציה כזו להיכנס לצ'ט עם "חברים לדרך". ואני שואל: כמה בודד אתה צריך להיות כדי להשתמש באפשרות הזאת? כמה נואש לשיח וצמא לקומוניקציה אתה, אם בחרת להיכנס לפורום של הווייז ולכתוב: "אז מה קורה חברים, צומת מסמיה אדיר היום, אה?"

לפעמים הווייז גם נותן לך נקודות, כי דיווחת על משהו. מדהים לחשוב שיש אנשים שזה עושה להם את זה, לקבל נקודות מהווייז. זה יותר פייק מלהתערב "על כבוד". אתם יודעים כמה כבוד הרשקו עוד חייב לי מימי ההתערבויות בחטיבה?

תראו, הווייז שינה את חיי אז לא נעים לי לרדת עליו, אבל נהיה מצב כזה לאחרונה שאני יוצא לנסיעה, והווייז אומר שהיא תיקח שעה וחצי, אבל אחרי 15 דקות הוא מודיע שנוספה לנסיעה רבע שעה, אחרי עוד עשר דקות הוא מעדכן שנוספו עוד שמונה דקות, ואחרי עוד חמש דקות הוא מוסיף שבע. בשלב מסוים אני תוהה: אולי אני נוסע אחורה? יכול להיות דבר כזה?

שאלתי פעם מתמטיקאי, אם זה נכון שהואיל ובכבישים מסוימים בשעות העומס התנועה ממש זוחלת ולעיתים עומדת, הרי שעוד 20 שנה, כאשר יהיו פי שלושה מכוניות מהיום, נגיע למצב שבפקקים הגדולים התנועה תידרדר לאחור, כמו שסיינפלד צפה שיקרה: הפקק יהיה כל כך גדול, שכולם ייסעו אחורה. התשובה שלו הרגיעה אותי: עוד 20 שנה יהיו מכוניות אוטונומיות, וממילא כבר לא תצטרך להחזיק רכב בבית. הוא יבוא לבד כשתרצה, וייקח אותך ליעד. עכשיו רק נותר לי לחשוב על יעד, כי קצת לא נעים להודות, אבל לא תמיד אני יודע לאן בכוונתי לנסוע כשאני נכנס לרכב, אז במה יועיל לי רכב אוטונומי? 

אני יודע שכולם עסוקים כעת בשאלה אם יש בחירות ואם כן, למה; אבל בואו לא נזניח את הבעיות האמיתיות. הטיקטוק למשל. מתברר שעד שהשתלטתי איכשהו על האינסטגרם – הבנתי איך מעלים סטורי וכל השיט הזה של לצלם קינוחים – יש משהו עוד יותר מתקדם, שהפך את האינסטה למשהו של זקנים. הטיקטוק הזה, אומרים לי, זה הדבר הבא. אתה חייב להיכנס. אם אתה רוצה קשר עם הקהל הצעיר, זה רק שם. אבל גם לפייסבוק נכנסתי כי הסבירו לי שהצעירים שם, ואחרי זה אמרו לי שהעוד־יותר צעירים לא בפייסבוק כבר אלא באינסטגרם, ועכשיו גם אינסטגרם נחשב של זקנים – אז מי למען השם נמצא בטיקטוק, ילדים מגן שושנה? כמה עוד צעירים אפשר להיות, אלוהים. פתחתם אפליקציה לגיל הרך? מלמדים שם איך להיגמל מטיטול? ואיך אוכל להאכיל כעת עוד מפלצת? מאיפה יש לי זמן להעלות דברים לטוק־טוק הזה, או איך שלא קוראים לו? איפה הימים שסתם קבענו כל החבר'ה להיפגש במגרש? ומה עם הרובוט, אללי לי, מה עם הפאקינג רובוט. כמה עוד אוכל לשאול את זה? אמרתם לנו שיהיו רובוטים שיחליפו אותנו, שיעשו במקומנו את מלאכות הבית. אפשר לדעת למה זה מתעכב? כי לא, טיקטוק או תוּקתוּק או טיקזובי – זו לא סיבה מתקבלת. עם כל הכבוד, כן? אבל רובוט שישטוף כלים קצת יותר דחוף מזה. מדיח כלים? זה מבחינתכם הרובוט ששוטף כלים? סבבה. אז מה קורה עם הרובוט שאמור להכניס את הכלים למדיח?

שני משחקי מחשב כילו את זמני בילדות: אחד שבו הייתי צריך לעלות לשחרר נסיכה תוך שאיזו גורילה משליכה עליי אגוזי קוקוס, וטטריס. כל אחד מהמשחקים האלה פשוט להפליא, אבל לא שיעמם לרגע. שאלתי השבוע את בני הקטן מסקרנות, מה החוקים במשחק שהוא משחק. את הטטריס קל להסביר: אתה צריך להניח את הלבנים בשורות. אבל עידו משחק מיינקראפט. מלבד השם, שמזכיר לי מחנה השמדה נאצי, גם המשחק עצמו נראה מאוד מורכב.

"ממש לא, אבא, זה קל מאוד: המטרה בסופו של דבר היא להגיע לאנד ולנצח את הדרקון, אבל יש דרך שצריך לעשות עד לשם. צריך נשקים מסוימים וכישופים מסוימים, שחייבים דווקא אותם כדי לנצח אותו, וגם צריך סט מלא של חליפת יהלומים, חומר נדיר שמוצאים מתחת לאדמה". וואלה, אמרתי, ואיך אני מגיע לדרקון? "אה, זה קל, אבל צריך להגיע קודם כל לגיהינום, אליו מגיעים אחרי שמכבים לָבָה וחוצבים את החומר שיצא ובונים איתו שער, ואז צריך לחפש בכל העולם את הטירה, להרוג את כל המפלצות שם כדי לקבל חומרים, ואז לחפש שער שמוביל אל הדרקון". נשמע קשוח, השבתי, חייבים לעבור בגיהינום אתה אומר? "כן, אבא, אבל תשמע, בשביל לחצוב את הלבה הכבויה צריך פיקאייקס מיהלום, שבשבילו צריך לחצוב עצים, ולחצוב מערות שלמות כדי למצוא יהלומים". הבנתי. וזה הכל? "כן. אבל בשביל לשרוד את כל זה חייבים אוכל, סבבה?" סבבה, אביא מהמקרר משהו. "לא אבא, רציני. צריך אוכל במשחק אז צריך להרוג חיות, וכדי לשרוד צריך כישופים, שאותם אפשר להשיג עם חומרים נדירים או אם דגים אותם בים".

הבנתי. ואין איזו נסיכה להציל? או סתם לבנים להניח בשורות? "אין, אין. אבל חשוב מאוד לבנות בית, כדי לשים בו תיבות לשמור על כל החפצים, וגם לשים בו תנורים וכלי עבודה ומיטות. אם אתה מת, אתה מאבד את כל מה שיש לך ואתה צריך להתחיל מחדש. כל אחד צריך גם חיית מחמד, על חמור אפשר לשים אחסון וכלב עוזר לך להרוג אנשים וסוס עוזר לך ללכת יותר מהר…״

תגיד עידו, בא לך לשחק "קרוב לקיר"?