דילמת הקרמבו

1.

שאלה לפרופ׳ יורם יובל, שהוא בעיניי אדם ראוי ומוערך ביותר: האם לדעתך, ונסה להיות כן עם עצמך, הצלחת במהלך כל פעולות המחאה שלך נגד נתניהו – הטורים החריפים, הסרטונים המעט־תמוהים והמאהל הנוכחי שהקמת ליד הכנסת – לשכנע אדם אחד לשנות את דעתו? בתור מי שמכיר את נבכי נפש האדם, שאל את עצמך: האם יש אדם אחד בכל הארץ היפה הזו שאהב את נתניהו ובעקבות הפעילות שלך החליט להתנגד לו? מבלי לזלזל בעובדה שהפכת לאקטיביסט או מה שזה לא יהיה; ותוך שאציין שעם חלק ניכר מהתכנים שאתה משמיע נגד ביבי אני בהחלט מסכים, אני מציע לך לברר ברצינות: האם מלבד לשכנע את המשוכנעים ולקבל מחיאות כפיים מאנשי שמאל־מרכז שחושבים כמוך, מרוויחים כמוך, וממה ששמתי לב בטלוויזיה במאהל אפילו קצת דומים לך פיזית – הצלחת לגרום לליכודניק אחד להגיד לעצמו וואלה, שמעתי את הפרופסור ושיניתי את דעתי? ואם אין לך כוח לברר זאת, אגלה לך מה אני חושב: אין איש ימין אחד שהפעילות שלך שינתה את עמדתו. אחד. מה כן יש? אנשי ימין מסוגי, שסבורים שביבי הוא מעמסה על הימין ועליו ללכת, אבל הטפות מהסוג שלך קצת גורמות לנו להרגיש שוב איך האהבה הישנה לביבי מתעוררת. 

2.

למה בעצם יש קרמבואים רק בחורף?

3.

יש במדינה הזו צעירים בני 19 שעומדים להצביע לכנסת בפעם השלישית. בגלל שהקלפי נמצאת בבתי ספר, יש אנשים שאני מכיר שפוקדים את המקום יותר ממה שהיו בו בכל התיכון. ואני שואל את כל אלה שנמאס להם מהפוליטיקה: מה דעתכם להחרים את הבחירות בצורה מאורגנת ומקוזזת? זה ילך ככה: כל אדם שהצביע לימין יחבור לאחד שהצביע לשמאל, והם יחרימו יחד את ההצבעה הקרובה. ככה ננטרל את האפשרות שאנחנו עוזרים למחנה השני, אבל נוכל בכל זאת להביע את מחאתנו על הביזיון הנורא הזה. 

4.

האם זה נכון שכשאתה מצלצל לרולדין לשאול כמה עולה סופגנייה, הם אומרים לך שהם לא מדברים על מחירים בטלפון?

5.

יש פתגם שקובע כי השנה הראשונה של הנישואים היא הכי קשה. ואני תוהה: זו לא השנה האחרונה של הנישואים, כלומר זו שאחריה מתגרשים, שאמורה להיות הקשה ביותר? 

6.

שאלה לאלה מכחול לבן שטירפדו את ההצעה של הליכוד וסירבו למתווה הנשיא (בעת כתיבת שורות אלה, נראה שהולכים לקראת בחירות): ביבי הסכים להיות ראש ממשלה חמישה חודשים ולצאת לנבצרות. חלומכם היה מתגשם בעוד מאה ומשהו ימים. ביבי היה אשכרה הולך אחרי מאה שנות. סירבתם לזה. חשדתם בו שהוא משקר. לדעתי הוא לא שיקר. הוא רצה את החודשים הללו, כי הוא ריאליסט ובין האפשרויות הגרועות שהיו לו, זו הייתה הסבירה ביותר. בכל מקרה, אם היה משקר, הבחירות שיתקיימו כעת היו מתקיימות אז – וכולם היו יודעים שהוא הוביל אליהן אחרי שלא עמד בסיכומים. ומה יש לכם כעת? בחירות שביבי מגיע אליהן בעמדה שבה הבייס שלו מרגיש נרדף. אני לא יודע מה יהיו תוצאות הבחירות, אבל אם יתרחש לביבי נס – ומתרחשים לו ניסים – והוא יצליח להביא 61 ולהשיג חסינות והתגברות וילחים עצמו לבלפור לעוד עשור, תזכרו את הרגע ההוא שבו דחיתם את מתווה הנשיא. 

זה סיכון גדול להאמין לביבי, אבל גם בחירות זה מסוכן. וסיכונים צריך לנהל, לא? 

7.

האם בבחירות הקרובות, אפרופו השסע העדתי, תהיה גם נציגות פוליטית לקהילה הפורטוגלית החדשה והצומחת בישראל? לא, אני באמת שואל: אני היחיד פה שאין לו דרכון פורטוגלי?

8.

באופן אישי, אני מקווה שיהיו פריימריז בליכוד וסער ינצח ויוביל את המחנה הלאומי ואת ישראל. אני חושב שתיקי נתניהו חמורים ואין לי ספק שהוא יותר מדי זמן בתפקיד; אבל האם אפשר שלא לעמוד מול האיש הזה ולהתפעל מכוחותיו? אני מביט בו: אדם לא צעיר, נלחם כאריה, כנגד כל הסיכויים; וחושב על עצמי, אדם שכאב בגבות גורם לו להישאר במיטה יומיים. ממה הוא עשוי, למען השם? מניין תעצומות הנפש האלה לנהל במקביל מערכה מדינית, פוליטיקה מקומית, תיקים פליליים וכל זה מול תקשורת עוינת? לדעתי מיצית, אדוני ראש הממשלה, ואתה מסב כעת נזק לישראל באופן שבו אתה מנסה למלט עצמך מאימת הדין. אבל יש בי חלק שתמיד יישאר, כנראה, אחד ממעריציך. 

9.

האם יש סיבה לכך שאי־אפשר לאכול ספגטי בלי שיהיה לך כתם על החולצה? בשבוע שעבר אכלתי ספגטי בלי חולצה, ובכל זאת למחרת כאשר באתי ללבוש אותה, ראיתי שיש עליה כתם. משהו מיסטי כנראה. 

10.

למה גם אם לא תגיע לעבודה בגלל שכרתו לך יד, כשהבוס יתקשר אתה תשתעל לו בטלפון?

11.

איך בעצם קרה שהשתלות שיער עושים דווקא בטורקיה? מדוע כולם החליטו לסמוך על הטורקים דווקא בתחום המפוקפק הזה? למה כולם מקבלים כהגיוני מצב שבו מדינה שלא מובילה בשום תחום, עם כלכלה קורסת ועליית איסלאם קיצוני, מדינה שהייתה אימפריה וקרסה לחלוטין בגלל אוזלת יד נוראה – תהיה כל כך טובה פתאום בתחום השתלת השיער? זה לא נראה לכם חשוד, קירחים יקרים, שדווקא הטורקים טובים ודווקא בזה? מה זו הקפיצה הנחשולית הזו? אתם אשכרה לא פוחדים מתרמית, שבעוד שנתיים הראש שלכם ייתלש מהמקום או יצמח לכם זנב או משהו? 

12.

אפרופו השתלות שיער: כשאני חופף בשמפו "הוואי", יש מישהו בהוואי שחופף עם שמפו "גוש עציון"? וכן, אני חופף. אני יודע שזה נראה מוזר לאנשים שאדם קירח חופף, אבל זה שאיבדתי שיער לא אומר שאני צריך גם להפסיד את חדוות החפיפה הקסומה הזו.  

13.

רק מבהיר: כשאתם אומרים לילד שלכם שאסור ללחוץ על כל הכפתורים במעלית כי זה מסוכן – הסכנה היא שאני אבעט לו בראש, כן?