ההצעה הפוליטית שקיבלתי מאורן חזן

בישיבת מרכז הרב למד פעם בחור, טוריצקי שמו, שהיה לו אוטו ישן מאוד שלא היה בו רוורס. כלומר במקור היה בו רוורס, אבל בגלל תקלה, לא ניתן היה לשלב את מוט ההילוכים לרוורס. העניין הוא שהאוטו היה כה ישן, שבמוסך לא הסכימו לתקן אותו. אבל טוריצקי אהב את הרכב ששירת אותו נאמנה בנסיעות הקטנות שלו מהישיבה ל”מקווה זופניק” ולמכולת של “הפרסי”, ולא הסכים אפילו לשקול להחליף אותו. פעם הוא לקח אותי טרמפ להר נוף, לשיעור שהתקיים שם (למדתי אז בישיבת הצעירים). זו הייתה נסיעה שלא אשכח: טוריצקי תיכנן אותה עם מפת העיר כך שיוכל לנסוע בנסיעה קדימה בלבד, גם להגיע ליעד וגם לחזור לישיבה. טוריצקי אמר לי: צא ולמד, דאום, שאפשר לנסוע רק קדימה ועדיין להגיע לכל מקום בעולם, גם אם הוא נמצא מאחור. חשבתי הרבה על מה שהוא אמר לי, אבל לא הגעתי לשום מסקנה. 

נזכרתי באוטו של טוריצקי אחרי סערת אושרת קוטלר. באמת שאינני רוצה להיכנס לקלחת עצמה, כי יותר מדי גורמים פוליטיים עשו על קוטלר סיבוב והוציאו את הסיפור מפרופורציה, אבל האמת היא שכשצפיתי בהארה שלה לאחר הכתבה (הכתבה עצמה הייתה לגיטימית לגמרי, אגב), פשוט חשתי עצב עמוק מהדרך שבה היא מיסגרה את הדברים. הצטערתי גם שכאשר היא באה בסוף המהדורה להבהיר את דבריה היא עשתה זאת בחמת זעם, ולא מתוך הכלה של האפשרות שאולי היא כשלה בדבריה ואולי לא הייתה רגישה או מדויקת מספיק. גם האמירה שלה שלא ישתיקו אותה, הייתה קצת משונה בעיניי. הרי נער הייתי וגם זקנתי ואינני זוכר את חיי מבלי שקוטלר נמצאת בעמדות שידור בולטות ביותר. אין לי כמובן גרם של טענה על העניין הזה, אינני חושב שיש מחלוקת על כישוריה של קוטלר, פשוט קשה לי להבין כיצד אדם שמשדר בפריים טיים עשרות שנים ברציפות, יכול להרגיש שמשתיקים אותו. ואולי באמת הגיע הזמן להזכיר לעצמנו שגם לאנשים עם פייסבוק וטוויטר, ולא רק לאנשים עם משבצות שידור בטלוויזיה, מותר להביע את עמדתם.  

אבל יש כאן עוד משהו שהוא רחב יותר מהמקרה הספציפי הזה, שבאמת עלה על גדותיו: יש פה בעם הזה רוב מכריע של אנשים, מימין ומשמאל, שסבורים כי לא אנחנו, אלא הפלסטינים הם שאשמים בכך שאין הסדר מדיני, הם שסירבו לכל הצעות השלום וענו בטרור מטורלל לכל ניסיון מדיני. מנגד, יש עדיין רוב של אנשי תקשורת שחושבים אחרת. לתפיסתם, ישראל אשמה במצב. הרוב הזה מכורסם בהדרגה, אבל בקצב לא מהיר. והמציאות היא שמעת לעת – כאשר צף הפער החריף הזה בין עמדות רוב הציבור, שמאמין שהצבא שלנו הוא צבא מוסרי, לעמדות של אנשי התקשורת שחושבים שיש לנו צבא קלגסי – נוצרת מהומה.

הדרך לטפל בזה: פשוט לנסוע קדימה. רק קדימה. והדברים יסתדרו עם הזמן.

כל הסיפור הזה שייך למוצ"ש, אבל בשישי קרה דבר משונה אחר בחיי. נאמר זאת כך: אתה יודע שהגעת לנקודה בעייתית מאוד בחיים שלך, כאשר חבר הכנסת אורן חזן מתקשר להציע לך מקום ברשימתו לכנסת. היה גם מבאס שזה נעשה בסמס. בכל זאת, את ההצעה הראשונה שאני מקבל להיכנס לפוליטיקה דמיינתי קצת אחרת (ביבי שולח מסוק), אבל עדיין, מקום ברשימה של חזן, לא צחוק בכלל. תשמע, אמרתי לאורן, הבעיה שלי היא שאני כל יום נח צהריים – זה אפשרי בכנסת? כי אני יודע שיצחק שמיר הקפיד על שנ”צ, וזו אחת הסיבות שאני סוגד לו, אבל הוא היה ראש ממשלה, אז בוא, מי יגיד לו משהו. לי לא יאפשרו לשנו”צ וסהדי במרומים שאינני מסוגל לקמול ככה בחדרי ועדות, אני ממש מתעייף מהר. חוץ מזה, שאלתי, לא חבל על פיצול הקולות בימין,  למה לא תחבור למפלגה של סמוטריץ’ או משהו, או זהות יהודית? ח”כ חזן הסביר לי שיש לו חמישה מנדטים בסקרים. שאלתי אם הסקר נערך בקבוצת הווטסאפ המשפחתית שלו. בסוף, כדי שיניח לי שלחתי אותו לפתחי וזמרי. תשמע, אמרתי לו, הם שני אנשי תקשורת מצחיקים מאוד וימניים, הם ממש ישמחו לקבל ממך הצעה להיות בכנסת. רעיון לא רע, הוא אמר, אדבר איתך בהמשך. כעבור כמה דקות חזן צילצל שוב: תגיד לי חנוך, לגבי פתחי וזמרי – מי מהם זה השמן?

לא יודע מה יעלה בגורלה של רשימתו של חזן לכנסת, אבל בזמן כתיבת שורות אלה אני מחכה לשמוע מי נמצא בה בסקרנות שמזכירה את הציפייה שיש לך לפני פרק פתיחה של ריאליטי ממש גרוע. הייתי מאוד שמח למשל אם במפלגה שלו, אחרי אורן חזן, היו לירן חולצה אפורה, אביבית בר זוהר, פרופ' חצרוני, פליקס חלפון ופרופ' עדה יונת במשבצת שמשוריינת לאנשים שעשו בגרות (גילוי נאות: גם לי אין בגרות).

יש בדיחה שאני מאוד אוהב על בן אדם שהגיע לבנק ואמר לפקידה: "תפתחי לי חשבון בנק, שרמוטה". הפקידה לא הייתה בטוחה ששמעה נכון, וביקשה שיחזור על דבריו, אבל הוא שוב אמר: "ביקשתי שתפתחי לי חשבון בנק, שרמוטה". הפקידה הלכה למנהל הבנק וזה מיד קרא לבן אדם לחדרו ושאל מה בדיוק קרה. "לא קרה שום דבר", השיב הלקוח, "סך הכל זכיתי בעשרים מיליון שקלים בלוטו וביקשתי ממנה שתפתח לי חשבון בנק". “אוקיי”, ענה מנהל הבנק, “והיא לא הסכימה, השרמוטה?”

מה שאני מנסה לומר, ח״כ חזן, זה שכולם בתקשורת כעת יבוזו לרשימה החדשה שלך, אבל יום אחרי הבחירות יחזרו להתחנף אליך כדי שתבוא להתארח אצלם ולהשתתף בתוכנית הריאליטי שלהם. אל תיעלב מהבזים לך, הכל פוזיציה. הישרדות, המירוץ למיליון, האח הגדול ו־2025 – הם כולם יבואו להתחנן. ערוץ 99 הפסיד דמות מובילה, אבל עולם הריאליטי הרוויח אחלה טאלנט. שבת שלום.