שנה של טוב ורע

ביום שני לקחתי את בני בכורי לאוטובוס לתל השומר. בתחושה שלי, אך אתמול אחזתיו בידיי לראשונה – והנה הוא מתחיל טירונות. וכאשר חיבקתי אותו הרגשתי לרגע את הדבר המיוחד הזה שכל ישראלי מרגיש בשעה שבנו מתגייס. לרגע אחד של חסד זה נהיה מוחשי מאוד: אנחנו חלק מהדבר הזה שקרוי נצח ישראל. אנחנו חוליה בשרשרת.

מיד אחזור לבן שהתגייס, אבל הנה משהו על היום הכי טעון ומוזר שהיה לי בשנה החולפת: לפני כמה שבועות, ביום שבו אחי הגדול התעתד לחתן את בנו במושב שורש אשר ליד ירושלים, בישרה לי אפרת שדודתה היחידה נפטרה. ההלוויה נקבעה לשעת הערב, שהרי לא מלינים את המת בירושלים. וכך יצא שבירכתי בחופה של בנו של אחי (הקרוי יחזקאל על שם אבינו), ומשם יצאתי במהירות לבית העלמין כדי להקשיב לאפרת מספידה את דודתה האהובה ונפרדת בדמעות ממי שהייתה לה כאם ואחות בשנות נעוריה.

כשהסתיימו ההספדים חזרתי שוב לחתונה, למעגלי הריקוד האחרונים. וכל הדרך הזו משורש לירושלים חשתי בקונפליקט עמוק בין שמחה לכאב. הייתי מוצף. וכשהגעתי לחתונה בשנית פגשתי אדם חכם שעמד לצאת ממנה. סיפרתי לו מנין אני בא, ואמרתי לו שאני לא באמת יודע איפה נמצאת האמת – האם כאן, בשמחת הזוג הצעיר והנרגש שבונה בית נאמן, או שם, עם בני משפחתה של אפרת הנפרדים בכאב מדמות משמעותית שהייתה חלק בלתי נפרד מחייהם. יש טוב ויש רע, הוא אמר לי, והאמת היא היכולת שלנו להכיר בשניהם.

יש בישראל מי שיתארו את השנה החולפת כשנה טובה. הם ידברו על השגרירות שעברה לירושלים, על המבצע של המוסד באיראן, על הכלכלה המשופרת. יש מי שיביטו לאחור ויראו דווקא חקירות שחיתות של ראש הממשלה, פילוג ואלימות כלפי ערבים בחוף הים. אבל אולי הגיע הזמן שנכיר בכך שאין צד אחד שצודק. יש פה טוב ויש פה רע, והאמת היא היכולת שלנו להכיר בשניהם. היכולת שלנו להודות על הטוב, ובאותו הזמן גם להכיר ברע כדי לנסות לבערו.

וביום שני, לאחר שחיבקתי את בני, שמתי באופן אינסטינקטיבי את ידי על ראשו ובירכתי אותו כפי שאבי היה מברך אותי מדי שנה בערב ראש השנה: "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחוּנך, יישא ה' פניו אליך וישם לך שלום".

ובדרך הביתה חשבתי לעצמי: הלוואי שתהיה זו שנה טובה. הלוואי.