אדוני הארץ

הלוואי וכל מה שנזכור מיום העצמאות ה־70 זה את דבריה של מרים פרץ, ששפכו מים קרים על אומה שהתעייפה מטקס משואות מביך, שחולל על ידי נתניהו. אישה גדולה, פרץ. כמו אם המביטה על ילדיה, היא איננה מתכחשת לחולשות ולפגמים של ישראל, רק מצהירה, בפשטות, על אהבתה למקום הזה. יום לאחר שגרוסמן הסביר בטקס הזיכרון האלטרנטיבי למה ישראל היא פחות בית (בין היתר הוא טען ש"צלפים הורגים בעזה עשרות פלסטינים, רובם אזרחים". שקר מוחלט), מרים פרץ בחרה להסביר איך למרות הכל, היא תעשה הכל כדי להרגיש בבית. 

אבל לא מדובר רק בנקודת מבט. גם העובדות הן לטובת המקום הזה. העיתונאי יוסי קליין כתב לאחרונה ב"הארץ" מאמר שהמו"ל שלו, עמוס שוקן, הגדיר כ"ריאליסטי להחריד". בגדול קליין טען שהשלטון שלנו מושפע מ"אספסוף" שלדבריו "אנחנו מעדיפים לקרוא לו שלטון ימני ואולי ימני לאומני ואפילו ימני דתי לאומני, אבל לא נקרא להם פשיסטים ולא נאצים" (לא באמת חשבתם שהמילים הללו לא יככבו במאמר דעה ב"הארץ"). "שלטון האספסוף" הזה יעשה בין היתר את הדברים האלה: "כנופיות עוד יעצרו אנשים ברחוב ויכריחו אותם לשיר את ההמנון, כנופיות עוד ינפצו זגוגיות בחנויות וירדפו בנעליים מסומרות אחרי אוכלי חמץ במסעדות". וגם את זה קליין צופה לנו פה: "תראו איך הם יחפשו שמאלנים, יחרימו את החנויות שלהם ויתלו עליהם שלט: 'אני שמאלני בוגד'". כמקובל בז׳אנר, קליין גם לא מפספס הזדמנות למידה מכובדת של התנשאות: "אפשר לחשוב שאם נקרא להם פשיסטים או נאצים הם ייעלבו. הם בקושי יודעים מה זה. סתם ביזבזנו עליהם 70 שנה של ימי זיכרון לשואה".  

כאן המקום לבקש סליחה ממר קליין שביזבז עלינו את כל השנים האלה וניסה ללמד אותנו היסטוריה. מה לעשות, אנחנו בימין במילא לא מבינים דבר. עדר של בהמות. למען ההגינות אציין שיש גם קצת נחמה בדבריו של קליין, שימו לב: "זאת לא תהיה איטליה הפשיסטית של מוסוליני ולא הנאצית של היטלר", מרגיע קליין, "זאת תהיה איראן של חומייני". תודה יוסי. נטעת בנו תקווה. 

עכשיו תראו, אני יכול לטעון שמדובר בפרנויה מהסוג שדורש התערבות נפשית, אבל זה קל מדי. במקום זה אני מבקש לנסות באמת לגרום לקליין ודומיו להתעמת עם תמצית נבואות הזעם שלהם, שכמותם הם נותנים פה כבר עשרות בשנים. לצורך המלאכה נעזרתי גם בחוקרים של אתר ביקורת התקשורת "פרספקטיבה", וגם במחקרים שפורסמו בין היתר על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה. אז ככה: היוסי קליינים טוענים כבר עשרות שנים שישראל הופכת למדינת הלכה. ובכן, העובדות הפוכות. מחקרים השוואתיים מצביעים בבירור: ישראל הייתה ונותרה אחת המדינות החילוניות בעולם. מבחינה פרטנית, לפי הלמ"ס, ב־2006 למשל הגדירו עצמם 43.6% מהישראלים כחילונים. ב־2017 הגדירו עצמם חילונים 44%. מבחינה מוסדית, הסטטוס־קוו המפורסם כלל ארבעה סעיפים: שבת כיום המנוחה הרשמי; אוטונומיה לחינוך הדתי; כשרות במטבחי הצבא והממשלה; ואוטונומיה לרבנות בענייני נישואים וגירושים. בשני הסעיפים האחרונים לא חל שינוי. בשני הסעיפים הראשונים חל שינוי, אבל לטובת החילונים (אישית אגב אני שמח על כך. חיה ותן לחיות). אגב, שרי ממשלה חיללו שבת שוב ושוב בשנים האחרונות, ודבר לא קרה. בעבר, כזכור, על כגון אלה נפלה הממשלה. 

היוסי קליינים גם טוענים תדיר שהטוקבקים מלמדים כמה קיצוני הימין. מחקר שבדק את רשימת הפוליטקאיות המושמצות ביותר ברשת מצא שהימניות והשמאלניות חולקות במידה שווה. במקום הראשון, מי שסופגת הכי הרבה קללות נמצאת מירי רגב. במקום שני זהבה גלאון, ואחריהן, בהתאמה, בר רפאלי, איילת שקד, תמר זנדברג ושלי יחימוביץ'. לדברי רביב טל, מנכ"ל חברת "ויגו", שמנטרת את השיח ברשת וערכה את הבדיקה, "הפוגענות די שווה והמספרים די דומים". היוסי קליינים רומזים גם כל העת שבעצם ישראל כבר איננה מדינת חוק. ובכן, למרבה המזל יש מדד חד־משמעי לשלטון החוק בהשוואה למדינות בעולם. הוא מנוטר כל שנה על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה. ישראל ברבעון הראשון בכל העולם. רק 11 מדינות קיבלו ציון יותר גבוה מישראל, מתוך 209 מדינות שנסקרות. 

עוד טענה של היוסי קליינים: כבר אין חופש ביטוי. אי־אפשר להגיד דברים שמאלניים (הלב נקרע). מתברר שיש מדד בינלאומי מאוד מקובל ונחשב, שמפרסם ארגון Freedom House, והוא מדרג את 195 המדינות החברות באו"ם לפי "מדד חופש", שכולל חופש פוליטי, חופש עיתונות, זכויות אזרח וכמובן חופש ביטוי. ישראל מקבלת ציון 6.5 מתוך 7. רק 13 מדינות בעולם קיבלו ציון יותר גבוה. יכולתי לדבר גם על הטענה שישראל מדינה גזענית (יש לנו הרבה לאן להתקדם, אבל ברוב מדינות אירופה יש גילויי גזענות גדולים יותר כלפי מיעוטים מאשר בישראל, מדינה שבה שופט ערבי הכניס נשיא לכלא), אבל הרעיון ברור: למה בעצם יוסי קליין דואג? למה היוסי קליינים יושבים בביתם וחרדים מהרגע הקרב הזה שבה נהיה כאן משטר איראני, חרדים יצבאו על מדינת תל־אביב ("גבולותיה פרוצים"), כשאין באמת שום מדד שמאשרר את החשש הזה? מאיפה באה החרדה המיזנטרופית הזו ומניין השנאה העצומה כל כך לישראל ולישראלים? מדוע הם טוענים שרע כאן לכולם בעוד במדד האושר ישראל נמצאת במקום ה־11 בדירוג העולמי?

היוסי קליינים עושים דבר נוסף לא הגון. כשקליין כותב שיום אחד ימניים יכלאו אותו, הוא כאילו מבועת ומתגונן, אבל בעצם זו דרך מתוחכמת להשתיק ולתקוף מחנה פוליטי שלם. אביא דוגמה דומה מתאומו הרעיוני, רוגל אלפר, שכתב לאחרונה שאיש ימין עתיד לפתוח בקרוב באש חיה על מפגיני פתח־תקווה (שעברו להפגין בהבימה, כי זה יותר תל־אביב מבחינתם). הפטנט פשוט: גם נותנים בהפגנות הללו בימה קבועה למסיתים (אפרים שמיר היה אורח כבוד שם לפני שבועיים), גם עומדים עם גיליולטינה ושלטים עליהם כתוב "בוגדיהו", וגם מאשימים אחרים בהסתה. אלדד יניב (שאני דווקא מחבב בדרך משונה), אמר בעבר שבמאבק על הדמוקרטיה מותר לתת מכות, כלומר עודד במפורש אלימות. במקביל, הוא מזהיר שאחרים מתכננים להכות אותו, ומשתף את המאמר של אלפר. אגב, מקרה האלימות היחיד שאני זוכר מהפגנות פתח־תקווה, אלה מכות שחטף לכאורה אדם שהגיע עם שלט "אלדד יניב לא מייצג אותי". 

יוסי קליין מתקשה לקבל אנשים מסורתיים וימניים וחרדים ועולים חדשים. קליין אוהב את האחר רק כשמדובר בפלסטינים על הגדר בעזה או במסתננים מאפריקה (הדאגה להם עוזרת לו להתבדל מיתר הישראלים, לצחצח שוב את מצפונו ולחדד אצלו את התחושה שהוא טוב מאיתנו). לפי היוסי קליינים פלסטינים חמושים שתוקפים חיילים הם לוחמי חופש, אבל "הציונות הדתית מסוכנת יותר מחיזבאללה". 

אבל אני לא אפול למלכודת של יוסי קליין ואגיד שהוא מייצג ציבור שלם. כי הוא לא. הוא מייצג רק את החבורה הרדיקלית שלו, רק את היוסי קליינים. זו חבורה קולנית, השפעתה רעה אבל היא לא גדולה באמת. ועכשיו אגלה לכם סוד אפל: בשונה ממה שהחבורה הזו מרגישה כלפיי, אני מרגיש שגם הם, אחרי הכל, עדיין האחים שלי. באמת. שבת שלום.