היום של כולנו

אם יש ישראלי אחד שהבין אחרת, ראוי בשבילו להבהיר: היום הזה שייך לכולם. כן, גם לכם, אנשי השמאל. היום הזה אינו שלנו. המדינה הזו לא שייכת לא לביבי ולא למירי. לא רק לנו בימין חשוב הדגל. לא רק אותנו מרגשים החיילים וההמנון.

המדינה הזו נבנתה על ידי כולם והיא שייכת לכולם, ואני באמת ובתמים לא מזלזל בקושי של חלק מכם, חברי השמאלנים, ליהנות באופן מלא מחגיגות שמובילים אנשים שאתם מאמינים שמסבים נזק למדינה. יתרה מכך: יש משהו מעורר התפעלות בצער שאתם חשים מכך שהמדינה הזו לא הולכת בדרך שאתם מאמינים בה. אם המדינה הזו לא הייתה חשובה לכם, הייתם אדישים. ואתם לא. אתם מוחים ואתם עושים זאת משום שאכפת לכם. משום שהמקום הזה יקר לכם, גם לכם, כפי שהוא יקר לנו. אנחנו בימין חייבים לזכור זאת, בעיקר היום: כשאנחנו מדברים על עצמנו לעיתים בתור העם ("העם מצביע ביבי"), זו טעות. האם מאות האלפים שהצביעו להרצוג או ללפיד אינם העם?

אנחנו חולקים כאן יחד ארץ אהובה, וביום הזה כדאי לזכור כי על כל ישראלי שמצולם כשהוא צועק על מציל באילת יש אינספור ישראלים שנוהגים בכבוד לזולת, שעוצרים לעזור לך לתקן פנצ'ר באם הדרך, ושאומרים לבחור התמהוני שמסתובב תמיד ליד המסעדה, בוא אבא, תשב, אני אוציא לך משהו לאכול. על כל ישראלי מכוער יש עשרות ישראלים יפים שתורמים למדינה הזו, ועל כל מחלוקת גועשת שמפלגת את המדינה יש אינספור נושאים שאנו מסכימים עליהם, כמו האהבה לשפה העברית ולחיילים שלנו, שגם ביום העצמאות הזה יעבדו קשה כדי שכולנו נחגוג. על כל חרדי שחוסם כבישים בירושלים יש עשרות חרדים שמחפשים את דרכם לחברה הישראלית (זה ייקח זמן, אבל הכיוון ברור: הם ישתלבו), ועל כל ח"כ מבל"ד שתומך במשטר אסד יש אינספור ערבים ישראלים שחיים בדו־קיום פשוט ואמיתי עם שכניהם היהודים.

האם אנחנו באמת כל כך מפולגים? שוו בעיניכם מאה אנשים שנכנסים לחדר, ובעוד 85 מהם עסוקים בענייניהם, משוחחים ומחליפים דעות בנחת, 15 צועקים ומחוללים מהומה. כל מי שיעבור ליד החדר יראה את המהומה שמקימים הניצים ויחשבו שזה מה שקורה בחדר, אבל האמת העמוקה היא שבחדר הזה קורה דבר נוסף: יש בו 85 אנשים שעסוקים בענייניהם, בנחת ובשמחה.

זה לא דבר פסול להתייחס לרעש שמעורר המיעוט המפלג, אבל אסור שזה יהיה הדבר היחיד שאנו עושים פה. בואו לא נתמכר לכך. בואו נאפשר לעצמנו, בוודאי ביום הזה, לחגוג ביחד. לא מתוך הדחקת המחלוקות אלא מתוך הבנה עמוקה שצריך להיות באמת כפוי טובה ועיוור כדי לא לראות גם כמה דברים נהדרים יש בארץ הזו וכמה אנשים נפלאים יש בה. אנשים אחים אנחנו. חג שמח.