זמן לתקן

פוליטיקאים יקרים, מימין ומשמאל, עכשיו כשהכל מסתיים עליכם לתקן את מה שקלקלתם. לא נסלח לכם אם שוב תפזרו את הכנסת בלי סיבה. לא נסלח לך, מר נתניהו, אם תיזום מהלך כזה בשנית ולא נסלח גם לחבריך ונגרריך אם הם יזרמו עם המהלך. לא נסלח גם לך, מר גנץ, אם בשם פסילה אישית תתעלם מרצון העם ותגרור את המערכת לכאוס.

אנחנו מבינים שמערכת הבחירות הוציאה מכם את הרע והמפלג, אבל לא נסלח לכם אם תמשיכו לעשות זאת גם לאחר הבחירות. לא נסלח לך אביגדור ליברמן, אם תמשיך לחבוט ללא הרף בחרדים, לא לכם בכחול לבן אם תמשיכו לדבר על אחדות חילונית (איך זו אחדות אם דתיים מודרים ממנה?), ולא לכם בליכוד אם תמשיכו לדבר על הפחד מ"הערבים" (במקום להתייחס למפלגות ערביות ספציפיות).

וגם אתם, חברי המחנה הדמוקרטי משמאל וחרד"לי הימין מהצד השני, לא נסכים להמשיך לצפות בכם מתקוטטים להנאתכם, חיים מהפחדה חולנית מפני האחר.

אחרי הבחירות נצטרך אנחנו, אזרחי ישראל, לתבוע מנבחרי הציבור שלנו להתאפס, לשים אותנו לפני השיקולים האישיים שלהם ולהתחיל לעבוד על האתוס המשותף של מרבית הישראלים שמבקשים לחיות פה ביחד בכבוד, ישראלים פטריוטים שמאסו באש המבוערת ומשתוקקים כבר למים הזכים.

אני לא רוצה להסתכן בהערכות לגבי מה יהיה, אבל יש לי חשש שהעם החצוי שלנו ייצר שוב תוצאה חצויה, ונעמוד הלילה מול תוצאות לא מובהקות ולא עד הסוף ברורות.

וכדי שלא ניגרר שוב לתוהו של בחירות ופילוג, זה הזמן לומר לנבחרי הציבור את מה שנאמר בבית הכנסת בקרוב ביום הכיפורים: כל נדרי ואסרי ושבועי וחרמי וקונמי וקונסי וכנויי, דנדרנא ודאשתבענא ודאחרימנא ודאסרנא – בטלין ומבוטלין, לא שרירן ולא קימין. נדרנא לא נדרי, ואסרנא לא אסרי.

כן, אנחנו יודעים שהתחייבתם לא לשבת עם ביבי ולא לשתף את גנץ, שמענו שהחרמתם את החרדים ופסלתם את השמאלנים ואמרתם שאין סיכוי שתשבו עם ההוא וההם – אבל אנחנו סולחים לכם על כל זה.

אנחנו סולחים לכם ומוחלים לכם שטינפתם ופסלתם ציבורים שלמים, אבל כל זה שייך לעבר והחל ממחר בבוקר הדבר היחיד שחשוב לנו, הדבר היחיד שאנחנו מצפים מכם באמת, זה להחזיר את המדינה הזו למסלול.

יש פה רוב מתון בישראל, מימין ומשמאל, שמאמין כי למרות חילוקי הדעות אפשר לחיות פה ביחד ולהתאחד סביב הסכמות רחבות. והרוב הזה אומר לכם כעת את הדבר הבא: בחודשים האחרונים מילאתם את המרחב הציבורי בהסתה ופילוג ושיסוי ציבור אחד באחר.

החל ממחר אנחנו מצפים מכם לשבת ביחד. בחודשים האחרונים קלקלתם. החל ממחר עליכם להתחיל לתקן.