זהו.

תנוח דעתכם, חבריי בשמאל: זה נגמר. אני יודע כמה אתם מתעבים את נתניהו. אני מכיר את הפסיכוזה הזו גם בחלקיה המוגזמים וגם בחלקיה הלגיטימיים. אני יכול רק לשער כמה מתסכל לחיות במשך כל כך הרבה שנים במדינה שמנוהלת על ידי אדם שאינכם מעריכים.

אבל זהו זה. זה נגמר. איך בדיוק זה ייגמר לא ברור, מהו מועד הסיום הספציפי עוד לא ממש בטוח – אבל אלה זוטות. מדובר בפולקלור. אולי זה ייקח חודשיים ואולי שנה, אולי זה יהיה אלגנטי ואולי מכוער, אולי זו תהיה פרישה מוסכמת ואולי חלילה הליכה לבית הכלא, אולי זה יהיה על שוחד ואולי על הפרת אמונים, אולי זה יהיה באופן עצמאי ואולי בשל מחאת הציבור. אבל לא כדאי, באמת לא כדאי לכם, להשקיע את כל האנרגיות שלכם בשאלות הללו. זה לא כדאי מסיבה פשוטה: כי תם הטקס. הסיפור הזה של נתניהו מאחוריכם. הוא ימשיך גם בתקופה הקרובה להציג את מנהיגותו בתקשורת, כדי להראות כמה הוא חיוני למדינה שלנו (ובעיניי הוא אכן חיוני), אבל זה לא ישנה דבר. הוא יוכל לחדד שוב ושוב את הנרטיב המשפטי שלו, להגיד שזה רק סיגרים (אם זה רק סיגרים, למה לא רכשת אותם בעצמך, למען השם?), להטיח האשמות ביריביו כדי להסית ממנו את האש (תכונה שהתחזקה אצלו, ובעייני יש בה ממד של רוע שלא היה בו בעבר), אבל גם זה לא ישנה דבר.

משל למה הדבר דומה? לאדם שעומד עם גבו לשופט ולחבר המושבעים ומסביר לקהל היושב באולם בית המשפט שהוא חף מפשע. הקהל אולי ישתכנע, חלקם אולי יבקשו בכל ליבם להאמין לו – אבל לא הם קובעים. הם כבר לא חלק מהתהליך בשלב זה. נתניהו הביא את עצמו לנקודה שבה כבר לא משנה מה יאמרו הסקרים, לא משנה מה יספרו המקורבים, מי שקובע אלה אנשי החוק והסדר. ומהם הוא כבר לא יצליח להיחלץ.

לכן, מתנגדי נתניהו היקרים, אתם יכולים לנוח. אדרבה: בשלב הזה אתם יכולים רק להזיק לתהליך ירידתו של האיש שאתם כה מתעבים מהבמה, שכן אחד הכלים המשמעותיים ביותר שיש לו זה השנאה שלכם. אני מודה שאפילו לי היא גורמת תמיד לחמול עליו, להרגיש בצד שלו. אם לא תזרקו אבן אחר הנופל, אם לא תיתנו לו סיבות מוצדקות להתקרבן, העידן שלו יתפוגג מאליו. תנוח דעתכם יקיריי: עברנו כבר את נקודת האל־חזור. 

תנוח דעתכם, חבריי בימין: זה לא סוף העולם. גם לנתניהו יהיה יורש. גם אחריו יהיה מי שיוכל לעמוד בראש המדינה הזו ולשמור על ביטחונה. אדרבה. המנהיג החדש של המחנה הלאומי יהיה רענן יותר ואולי יצליח במקומות שנתניהו כשל בהם. לא יהיה לו הניסיון של נתניהו, אבל ניסיון זה דבר נרכש. גם מעמד בינלאומי. מנהיג חדש יוכל לאחות קרעים שנוצרו בתקופת נתניהו, הוא יוכל לייצר אתוס חדש שמדבר אל כולם ולא רק אל המחנה הלאומי, להיות ממלכתי יותר, להיות ראש ממשלה של כו־לם, גם של אלה שלא בחרו בו. זה לא דבר מבוטל אם סוף־סוף יהיה לימין מנהיג שהשמאל לא מתעב. כבר התרגלנו לחיים בעימות הבלתי פוסק הזה, אבל זה יכול להיות גם אחרת.

אין מנהיג ללא תחליף, ולאחר תשע שנים רצופות שינוי הוא דבר מבורך.

אני באופן אישי חושב שיש משהו לא בריא בעובדה שמחנה אחד בלבד מחזיק את מפתחות השלטון והאחר מביט מן הצד מתוסכל (לכן תמיד חשבתי שממשלת אחדות היא הדבר הנכון לישראל), אבל במקרה שדאגתכם מממשלת שמאל היא כה עמוקה, וזו דאגה לגיטימית, דעו כי גם אם מנהיג המחנה הלאומי החדש לא ייבחר, לא נראה כי נציג השמאל ייבחר במקומו, כי אם יאיר לפיד, שעומד בראש מפלגת מרכז ומן הסתם יקים ממשלת אחדות לאומית. זאת ועוד: אולי ייבחר מועמד ימני מנתניהו? אחד שמתנגד לשתי מדינות, כמו נפתלי בנט, למשל? מה שאני מנסה לומר זה שיש כל מיני מחליפים אפשריים לנתניהו, חלקם בליכוד, חלקם בבית היהודי, אולי חלקם עדיין מחוץ למערכת הפוליטית וחלקם במפלגות המרכז, אבל מנהיג שמאל מובהק שיבוא במקומו כרגע לא נראה באופק (דגש על כרגע), אז למה להילחץ בעצם? ומה רע בלנסות גם משהו חדש? 

תנוח דעתכם, קוראים יקרים. תנוח דעתכם ותנוחו אתם, אם יורשה לי. אלפיים, אלף, ארבעת אלפים – שום דבר טוב לא יצמח לצרכני החדשות על בסיס שעה. מומלץ לכולנו לקחת צעד אחורה. יהיו כותרות, יהיו הדלפות ויהיו התפתחויות מרעישות, אבל זה לא שווה את הזמן שלכם וזה כבר לא ישנה את השורה התחתונה. מהותית, עידן נתניהו הסתיים ומומלץ לכל אלה שלוקחים הכל אישית להפנים שזה כבר לא נתון להשפעתם. הם יכולים לזעוק ולהתווכח, אבל הנושא עצמו כבר הוכרע. הפרטים לא סגורים, המועד המדויק אינו ידוע – אני מתפלל בכל לב עבור נתניהו שתהיה לו החוכמה לרדת בכבוד מבימת ההיסטוריה – אבל אפשר להתחיל לחשוב קדימה ואפשר לנסות לפחות לחשוב איך בעידן של המנהיג הבא, כולנו, מימין ומשמאל, נהיה קצת פחות אובססיביים. 

ועוד עצה לסיום, לחבריי בשמאל. לא שמישהו ביקש זאת ממני, אבל תזרמו: אל תשמחו לאידם של מעריצי נתניהו. אל תחגגו את אבלם. דבר לא יקום לכם אם תלעגו להם. עידן נתניהו תם אבל את שמחתכם הלגיטימית אל תהפכו לבוז כלפי מאות אלפי ישראלים שיכאבו את לכתו. אני יודע, נתניהו הרוויח בצדק חלק משנאתכם, אבל אם כבר מתחילים עידן חדש, בואו ננסה להתחיל אותו יחד. שבת שלום.